Orman Arazisi Kiralama 2019 Şartları Nelerdir? (KİRALAMA YÖNETMELİĞİ)

2019 yılı orman arazisi kiralama yönetmeliği dahil, şartların neler olduğunu ve başvuru dilekçesine ulaşmak isteyenler hangi noktadan başlayacaklarına buradan okuyarak bilgi alabilirler. Bildiğiniz gibi devletin belirlediği çizelgeler dışında ormanlık alanların kiralanması söz konusu olabilir. Bunun için orman arazisi kiralama dilekçesi doldurulup, gereken şartların sağlanması durumunda başvurunuz değerlendirmeye alınır.

Orman Arazisi Kiralama 2019

Hazineye ait olan tarım ve orman arazilerinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin yapılan çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar doğrultusunda katma değer üretecek ve arazisi olmayan girişimciler arazinin gerçek bedelinin yarısı kadarını ödeyerek 10 yıllığına kiralayabilecek. Bu kiralama sürecinin ardından artık ilgili arazide istediği ekim-biçim faaliyetlerini yürüterek ülkeye katma değerli ürün kazandırabilecek. Bu yasanın yürürlüğe girmesinde temel amaçlardan birisi çiftçilere daha geniş ekim ve dikim alanları sağlamaktır. Çiftçiler bunların neticesinde orman arazisi kiralama işlemlerini çok daha rahat bir şekilde yapabilecekler ve ellerindeki arazileri iyi şekilde değerlendirerek kolaylıkla büyük bir verim elde edebileceklerdir. Ormandan yer kiralama olarak bilinen bu uygulama geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu orman arazisi kiralamak için devlet sizlerden nedenlerini talep ederek, yönerge hazırlamanızı talep eder. Bu nedenle ormandan yer kiralama işlemleri için aşağıdaki amaçlara göre hareket etmenizde fayda olacaktır.

 1. Balık üretimi için tesis kurmak isteyene,
 2. Kömür işletmesi kurulumunda ağaç kullanacak olan ocaklara,
 3. Define ve hazine araması için,
 4. Restorasyon ve arkeolojik kazı yapılması amacıyla izin verilebilir.

Ormandan Yer Kiralama

Orman arazisi kiralama bedelleri birbirinden farklı olarak değişiklik göstermektedir. Çünkü araziyi kiralamak isteyen kişinin ne kadar büyük bir arazi olduğuna göre farklılık gösterecektir. Yani dekarına göre fiyat verilmektedir. Ancak bilinen bir gerçek vardır ki çiftçiler bu araziyi gerçek değerinden yarısını ödeyerek kolay şekilde sahip olabileceklerdir. Çiftçilerin yanı sıra genç girişimciler de bu fırsatların tümünden faydalanabileceklerdir. Ekip biçmek isteyen, ülkeye verimli ve katma değeri yüksek ürünler kazandıracak ve bu ürünleri ihraç ederek ülkeye sıcak para girişini sağlayacak olan genç girişimciler orman arazisi nasıl kiralanır diye ararken orman kiralama bedelleri dediğimiz gibi dekarına göre farklılık gösterecektir.

Ülkemizin farklı tarım etkinliklerine ve bu etkinliklerden öncelikle kendi kendimize yetecek bir pozisyona gelmesine bunun yanı sıra ise dünyaya ihraç edecek pozisyona sokacak girişimcilere ihtiyaç vardır. Ancak bu girişimciler sayesinde Türkiye’nin adı dünya çapında önemli bir yere sahip olacak ve oldukça büyük bir kitlelere ekonomik anlamda hükmedebilecek pozisyona gelecektir.  Bu yüzden temelde tarım faaliyetlerinin çeşitliliği ve tarım faaliyetlerinden doğacak olan gelirin de ülkeye yayılması amaçlanmaktadır. Bu yüzden tarım arazisi olmayan ya da az olan çiftçilere ve çiftçilik yapmak isteyen kişilere hazine arazilerinin kiralanması uygun görülmüştür. Ancak bu şekilde pek çok kişinin tarım etkinliklerine kolay şekilde katılması sağlanmış olacaktır.

Orman Arazisi Nasıl Kiralanır?

Hazine arazilerinin kiralanması süresi 10 yıl ile sınırlıdır. Bu süre zarfında kişi tarım arazisini istediği gibi ekip biçebilecektir. İşte tüm bu uygulamalardan sonra insanlar özellikle girişimci ruhu olan insanlar daha fazla arazi kiralayarak uygulayacağı tarım topraklarını büyümesinin önü açılmıştır. Peki ama bu insanlar için kiralayacakları tarım arazilerinin süresi bittiğinde ne olacaktır? Günümüzde yürürlükte olan kanunlar kapsamında hazine arazilerinin kiralanması mümkün iken, o zaman yani 10 yıl sonraki duruma göre bu durum tekrar düşünülebilir ya da iptal edilir. Tamamen o zamanki konjonktüre göre değişiklik gösterecektir. Ancak şuan için ekip dikmek için arazisi olmayan ya da az olan kişiler için böyle güzel bir hak ve imkan sağlanmıştır. Bu imkandan pek çok kişi faydalanabilecektir.

Aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmanız gerekir:

 • Meşcere haritası,
 • 1/25000 ölçekli harita veya krokisi,
 • Koordinat özet çizelgesi,
 • ÇED Belgesi,
 • Orman kadastro haritası,
 • https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/ adresinden arazinin sorgulaması yapılabilir.
 • Orman arazisinin kiralanması Orman Bölge Müdürlüğünce yapılır. Mal Müdürlüğünce yapılmaz.
 • Su izinleri için gerekli izin belgeleri
 • Balık tesisi kuranlar 1/1000 veya uygun ölçekli ağaç röleve planı,
 • Arazi orman sınırları dışında ise, kira kontratı, gerekli izin belgeleri ve ve mülkiyet belgesi gerekir.

Orman Arazisi Kiralama Ücretleri

Kiralama yönetmeliği dahilinde 2019 yılı orman arazisi kiralama ücretleri de verilmesine karşın aşağıdaki etkenler üzerinde fiyat farkı çıkabilir. Orman arazisi kiralama fiyatlarını genelde Tarım ve Orman Müdürlükleri belirliyor. Ancak net bir rakam verilmez bu nedenle ilk etapda sizlerin ön izin almanız gerektiğini belirtelim. Ön izin ücretini yatıranlar sonraki işlemlere geçebilir. Ancak aşağıdaki ürünlerinde fiyatlarını yatırmanız gerekiyor.

 • Erozyon,
 • Ağaçlandırma
 • Depolama bedeli
 • Orköy,
 • Arazi izin,

Bunların ardından işlemlere start verilir. Aşağıdaki ekranda ise arazi kiralama dilekçe örnekleri verilmiştir.

Orman arazisi kiralamak için dilekçe örneği

Devlet hazine arazisi kiralamak için dilekçe örneği

Orman arazisi kiralama yönetmeliği

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git