Mazot Gübre Destekleme Ödemeleri 2019

Mazot Gübre Destekleme Ödemeleri 2019
10 Mart 2019 tarihinde eklendi,

Hibe ve hayvan kredi türlerinden biri olan mazot gübre destekleme ödemeleri 2019 yılında da devam ediyor. Destekleme ödemeleri mart ayında yapılacak olup, ilgili tutarların ne kadar olacağını da buradan öğrenebilirsiniz.

Tarla Parası 2019

Üreticiye alan bazlı destekler kapsamında verilen mazot ve gübre destekleri 2019 yılında da verilmeye devam edecek. Tarın Bakanlığın tarafından çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı olan üreticilere tarla parası başta olmak üzere pek çok destek önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam edecek. Daha önceden toprak analizi yaptırmış olan tüm üreticilere mazot ve gübre desteği dekar başına 11 Türk lirası olarak belirlendi.

Tarla parası sorgulama işlemlerinde ziraat bankası ile öğrenmek mümkün. Bu nedenle ziraat vadesiz hesabı olanlar anlık olarak paranın yatıp yatmadığına bakabilir. Bunun için kısa süre içinde hesabı olmayanlar, vadesiz hesap açma işlemi için ziraat şubelerine giderek, TC kimlik kartını ibraz ederek müracaat edebilir.

Mazot ve Gübre Destekleri Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sunulan mazot ve gübre desteklerinden faydalanmak için ilk olarak üreticilerin 50 dekar ve üstünde bir üretim alanına sahip olmaları gerekmektedir. Bu alanda bir üretim alanına sahip olan üreticiler, il tarım müdürlüklerine giderek çiftçi kayıt sistemine kayıt olmalıdır. Toprak analizleri de yetkililerce yapılan üreticiler uygun oldukları tüm desteklerden bu sayede faydalanabilir.

Mazot desteği için devlet, her yıl çiftçilere ödenek vermektedir. Bunun yanı sıra toprak parası ve gübre destekleme ödemeleri de söz konusu. Günümüz şartlarında destekleme parası her yıl artmakla beraber ödemeler eş zamanlı olarak ziraat bankası hesaplarına yapılıyor.

2019 Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Verilecek?

Çiftçi destek ödemeleri her yıl bakanlık tarafından belirlenen zamanlarda yapılır. Çifti kayıt sistemine kayıt olan her üreticinin gerekli evraklarını teslim etmesinin ardından işleme koyulan destek ödemeleri vatandaşların TC kimlik numaralarına göre Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Ödemelerin yapılacağı net tarihler, İl ve ilçe gıda tarım müdürlüklerinde askıya çıkıyor ancak Tarım Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden de bu tarihler rahatlıkla takip edilebilir.

Her yıl belirli tarihlerde yapılan tarım destekleme ödemeleri çiftçi kayıt sistemi içinde bulunan kişiler için Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Ziraat Bankası Başak Kartı olan üreticiler bu anlamda yatırılan ücretlerini bankamatikler aracılığı ile ATM’lerden çekebilirken, kartı olmayan çiftçiler TC kimlik numaralarını söyleyerek vezneden paralarını alabilirler. Ayrıca verilen destek ödemelerinin yatıp yatmadığını öğrenmek için üreticiler E-devlet aracılığı ile çok daha kolay bir şekilde sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git