Esnaf Kefalet Kredisi 2019 (BAŞVURU ŞARTLARI FAİZ ORANLARI)

Esnaf Kefalet Kredisi 2019 (BAŞVURU ŞARTLARI FAİZ ORANLARI)
8 Ekim 2018 tarihinde eklendi,

Esnaf kefalet kredisi sayesinde bankalara ihtiyaç duymadan düşük faizli esnaf kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Esnaflar ise 2019 esnaf kefalet kredisi başvuru şartları ve faiz oranlarını merak edebilir. Bu konuda sizlere reel faizler dahil bankalar ile kıyaslama yaparak, hangisinin size daha avantajlı kredi olabileceğini tüm yönleri ile belirtmek istedik.

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kooperatifleri’ne üye olan tüm esnafların faydalanabileceği esnaf kefalet kredisi, işletmelerin yenilenmesi ve güçlendirilmesi için verilmektedir. İşletme sahiplerinin ihtiyaçlarına göre 150 bin limitine kadar alabilecekleri bu kredilerin ödemesi 60 ay yani 5 yıla kadar uzatılmaktadır. Kredi hesaplamaları, talep edilen tutar ve ödenmek istenen süreye göre değişilik gösterir.

Esnaf kefalet kredi hesaplamalarında Halk Bankası dosya masrafı, ortak sermaye giderleri, risk peşinatı, istihbarat ücretleri, bölge birlikleri tarafından alınan tutarlar, esnaf kefalet kredisi peşinat ve komisyon tutarları vardır. Türkiye’nin her yerindeki Halk Bankası şubelerinde bu oranlar aynı tutardır. 2018-2019 yılı güncel düzenlemelere göre 1 yıllık kredilerde faiz oranı yüzde 4, bir yıldan daha uzun süre vadeli kredilerde oran yüzde 5’tir. En fazla 60 ay vadeli olarak verilen kredilerin ödemeleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak ayarlanabilir. Kredi ödemesi hesaplaması yapılırken ödeme zamanlarına dikkat edilir. Hesaplamaya örnek vermek gerekirse; 60 ay vadeli olarak 10 bin lira kredi çeken bir esnafı verebiliriz. Esnafın aylık olarak yapması gereken ödeme 10.000/60=166 TL şeklinde hesaplanır. Aylık ödeme yerine 3 aylık ödeme yapacak olan bir esnaf içinse bu tutar 10.000/20=500 TL şeklinde hesaplanır.

Esnaf Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet kredisinde faizlerin dışında başka masraflar da vardır. Bu masrafların ödemelere yansıma oranı şu şekildedir…

Kredi Faiz Oranları
VADE FAİZ ORANI (yıllık)
1 yıla kadar % 4
1 yıldan fazla % 5
Şahıs üst limitleri maksimum 150.000TL
Kredi vadeleri maksimum 5 yıl

%1 kredi risk fonu kesintisi
%1,5 masraf karşılığı kesintisi
%1,5 bloke sermaye kesintisi
Toplamda %4,5 üst kuruluş katılım payı kesintisi

Esnaf kefalet kredisi sadece esnaf ve kefalet kooperatiflerine üye olanlar tarafından alınabilir. Kooperatif üyeleri dışında bu kredinin kullanılması mümkün değildir. Esnaf kefalet kredisinin dışında işletme için yeni bir taşıt, yeni bir makine alınması ya da yeni bir iş yeri açılması gerektiğinde yatırım kredisi verilir. Bu kredinin limiti 300 bin liradır. 60 ay vadeli olarak verilen yatırım kredisinin de ödemeleri aylık ya da 3 aylık olarak yapılabiliyor.

İşletmenizin ihtiyaçlarına göre çekmek istediğiniz krediye karar verip gereken şartları sağlayarak bağlı olduğunuz esnaf kefalet ve kredi kooperatifine başvuruda bulunabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git